oc programisty
FILMY,  OC dla Firmy,  OC FIRMY,  Ubezpieczenie majątku firmy

OC programisty- dlaczego trzeba je posiadać?

OC programisty – dlaczego powinieneś je mieć?

OC programisty to przede wszystkim zabezpieczenie interesów osoby programującej.

Taka ochrona zabezpiecza przed szkodami wyrządzonymi osobom trzecim z tytułu szkód wyrządzonych naszą działalnością czyli programowanie.

Jakie szkody zabezpiecza to ubezpieczenie?

Mamy podpisany kontrakt z firmą gdzie dostarczamy określone oprogramowanie. Nasz kontrahent zgłasza roszczenie/ szkodę do naszego oprogramowania. i co dalej?

Albo mamy sytuację gdzie klienci naszych kontrahentów doznali szkody z powodu naszego oprogramowania. Idąc dalej również klienci sklepów internetowych dla których robiliśmy oprogramowanie.

Przeczyta więcej tutaj:http://ubezpieczeniadlafirm.pl/

Jeszcze inna szkoda to zapłata z tytułu tzn. regresu Towarzystwa Ubezpieczeń które chroni naszego kontrahenta za nasz błąd w programie z powodu błędnego kodu. Nasz kod spowodował straty u klienta naszego kontrahenta a ten zgłosił szkodę do naszego kontrahenta.

Od czego zależy cena takiego ubezpieczenia?

Najczęściej od tzn. przychodu czyli obrotów naszego programisty. Logiczne wydaje się, że im większe obroty tym większa składka ponieważ za obrotem rośnie ryzyko ubezpieczeniowe. Ma to związek z dużą ilością działań po naszej stronie, wykonywanych operacji, zaangażowanych osób.

Zainteresowałem Cię tematem?:https://www.facebook.com/ubezpieczeniafirmy/

Na pewno kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na cenę będzie wysokość sumy gwarancyjnej naszego ubezpieczenia czyli górna granica do jakiej Ubezpieczyciel odpowie za nasze szkody. Inna składka będzie za 200 tys. sumy gwarancyjnej  inna za 1 mln. Kontrahenci zagraniczny często podają wymów wobec programisty posiadania polisy OC na sumę np.: 1 mln USD.

Kolejnym ważnym aspektem wpływającym na cenę naszego ubezpieczenia może być branża dla jakiej programujemy. Jeśli będzie to branża wysoce specjalistyczna np.: lotnicza, morska lub podobna to składka też będzie odzwierciedlać ryzyko takiej branży.

Ostatnim aspektem mającym wpływ na wielkość składki będzie zakres naszej ochrony.

Tutaj warto pamiętać, że w przypadku programisty duże znaczenie ma żeby ubezpieczenie działało również po zakończeniu ochrony ubezpieczenia. Co to znaczy? Czyli np: programujemy 13 miesięcy, polisa trwa 12 miesięcy a klient zgłasza szkodę po 1,5 roku od rozpoczęcia prac. Czyli szkoda pojawi się już po zamknięciu naszego kontraktu i nadal ponosimy za nią odpowiedzialność.

Dlatego tak ważne jest aby w waszej polisie pojawił się tzn. okres dodatkowy gdzie po zakończeniu trwania polisy ubezpieczyciel uwzględni roszczenia waszych klientów.

Ile kosztuje taka OC programisty?

Żeby móc poprawnie wycenić cenę takiej ochrony ubezpieczenia konieczne jest uwzględnienie powyższych czynników mających największy wpływ na ryzyko.

Pamiętajmy, że ja negocjując dla Was zakres i cenę tego ubezpieczenia muszę być uzbrojony w odpowiednią wiedzę. Dlaczego tak jest? Ta wiedza pozwoli mi odpowiedzieć na wszystkie pytania ubezpieczenia. I wtedy zawsze przełoży się to na odpowiednie oszacowanie ryzyka w waszym przypadku.

Czyli dla przykładu gdy Wasz kontrahent wymaga ubezpieczenia na 1,5 ml zł.  a wasz obrót wynosi około 1 mln zł to… To mamy uwzględnione wszystkie aspekty o których wspominałem powyżej to cena będzie się wahać od 4 do 7 tys. zł za cały rok ubezpieczenia. Oczywiście możemy mieć przypadki gdzie cena będzie niższa. I zapłacicie 1 tys złotych za cały rok ochrony OC programisty. Ostatecznie zawsze na koniec ważne są czynniki o których wam powiedziałem.

Jak zdobyć ofertę OC programisty?

Przede wszystkim zwróćcie się do pośrednika ubezpieczeniowego.

Dlaczego ja? Jestem Agentem ubezpieczeniowym od 8 lat i doradziłem już kilkudziesięciu programistom w ich potrzebach. Ważne jest doświadczenie w tym obszarze dlatego nie podejmujcie decyzji zbyt pochopnie.

Podsumowując jeśli będę uzbrojony w pełną wiedzę na temat waszego biznesu i odpowiecie na moje pytania to wynegocjowana oferta pojawi się u was w ciągu 2-3 dni roboczych.

Nie warto czekać z taką ochroną ubezpieczenia ponieważ szkody które pojawią się u Waszych klientów też nie będą na to czekać.

 

One Comment

  • website

    Temat ubezpieczenia OC programisty przewijal sie na naszej grupie wielokrotnie. Temat, ktory dla etatowca siedzacego na cieplej posadce moze byc zupelnie obcy, coraz czesciej okazuje sie jedna z glownych bolaczek osob podejmujacych wspolprace z zagranicznymi kontrahentami, chociaz i na rodzimym rynku staje sie coraz powszechniejszy. O ile na etacie, to pracodawca jest naszym glownym dupochronem, to przy wspolpracach B2B, o wlasne siedzenie (oraz kilka innych rzeczy ) musimy zadbac samodzielnie. Polski rynek ubezpieczeniowy na tym polu dojrzewa powoli. Powoli, to dobre slowo. Kilkanascie miesiecy temu probowalem zorganizowac sobie ubezpieczenie OC, ktore bylo wymogiem formalnym przy wspolpracy z potencjalnym zagranicznym kontrahentem. Popytalem wiec znajomych brokerow ubezpieczeniowych o ubezpieczenie mojej programistycznej dzialalnosci, okazalo sie, ze z latwoscia zalatwia mi cos takiego za 300-400 zlotych rocznie Szybko zorientowalem sie jednak, ze myslimy zupelnie o dwoch innych rzeczach. Brokerzy mysleli o ogolnym ubezpieczeniu OC dzialalnosci gospodarczej ( przyklad ), a mi bylo potrzebne OC zawodowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń